Kategorie blog
Chcesz powiesić telewizor na ścianie? Sprawdź, jaki uchwyt wybrać i na jakiej wysokości zawiesić telewizor

Telewizor na ścianie – jak wybrać uchwyt i na jakiej wysokości zawiesić telewizor?

Montaż telewizora na ścianie to bardzo proste i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zmienić charakter wnętrza i zyskać dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu. Jedyne, co musisz zrobić, to zakup odpowiedniego uchwytu do telewizora i jego montaż na ścianie.

Z artykułu dowiesz się:
Kiedy warto zamontować telewizor na ścianie

Kiedy warto zamontować telewizor na ścianie?

Zalet montażu telewizora na ścianie jest bardzo dużo. Jeśli jeszcze stoisz przed wyborem – telewizor na szafce RTV czy na ścianie – koniecznie się z nimi zapoznaj.
 • Montaż telewizora z wykorzystaniem uchwytu jest szczególnie polecany przy telewizorach o dużej przekątnej ze względów estetycznych i praktycznych – stojący na szafce zajmuje dużo więcej miejsca. Zatem zyskujesz dodatkową przestrzeń w domu.
 • Estetyka – zamontowany na ścianie telewizor pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz, a dzięki możliwości ukrycia kabli pozbędziesz się zbędnego chaosu.
 • Ograniczasz koszty – nie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na wybór pasującej do wnętrza szafki RTV. Zakup uchwytu to proste i szybkie, a co ważnie niedrogie rozwiązanie.
 • Bezpieczeństwo dzieci – zamontowany na ścianie telewizor jest niedostępny dla dzieci. Masz pewność, że Twoja pociecha korzystając z chwili Twojej nieuwagi nie zrzuci telewizora.


Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Aby powiesić telewizor na ścianie, należy odpowiednio określić wysokość, na której będziemy go montować. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy komfortowo oglądać ulubione programy. Dlatego w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wymiary telewizora. Na innej wysokości powiesimy telewizor 32 cale, a na innej 50 cali czy 65 cali.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor
 • Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie? To na jakiej wysokości powiesić tv zależy też to od wysokości kanapy oraz od wzrostu użytkownika. Powszechnie przyjmuje się, że w mniejszych pomieszczeniach np. salonie czy sypialni środek ekranu powinien znaleźć się na wysokości oczu oglądającego. Wzrok powinien być naturalnie skierowany na ekran, a uzyskamy to montując TV w taki sposób, aby linia wzroku była skierowana powyżej środkowej linii telewizora. W salonach o większej powierzchni odbiorcy siedzą dalej od telewizora, dlatego odbiornik powinien być umieszczony nieco wyżej. I choć wysokość należy dobierać indywidualnie, powszechnie przyjmuje się, że najlepszą wysokością do powieszenia telewizora jest odległość 100-110 cm od podłogi.
 • Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni? Telewizor w sypialni powinien znaleźć się na takiej wysokości, aby zapewnić komfort oglądania zarówno w pozycji leżącej, jak też siedząc na łóżku. Nic tak nie psuje wieczornego seansu filmowego, jak uporczywy ból karku spowodowany nieprawidłowym zamontowaniem telewizora. Zatem przyjmuje się, że optymalna wysokość ekranu to ok. 30 stopni powyżej linii wzroku i ok. 180 cm od podłogi. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie uchwytu do telewizora z regulacją kąta nachylenia, który gwarantuje większy komfort oglądania.



>>W ofercie Kruger&Matz dostępne są uchwyty z regulacją kąta nachylenia ekranu w pionie i poziomie – sprawdź!>>


Jaki uchwyt do telewizora? Co należy wziąć pod uwagę?

Jaki uchwyt do telewizora
Jeśli zdecydowałeś się zamontować telewizor na ścianie, powinieneś wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • Jak dobrać uchwyt do wagi telewizora i przekątnej ekranu

  Aby dobrać odpowiedni uchwyt musisz przede wszystkim sprawdzić jaką przekątną oraz wagę ma Twój telewizor. Uchwyt do telewizora 50 cali czy 65 cali nie może być zbyt mały. Dostępne są uchwyty pozwalają na montaż urządzeń do 30 kg, jak też takie, na których swobodnie powiesisz telewizor o obciążeniu nawet 75 kg! Złe dopasowanie może naruszyć stabilność całej konstrukcji i spowodować uszkodzenia. Dlatego najlepiej kupić uchwyt, który posiada zakresy np. 37"-70", dzięki czemu utrzyma zarówno mniejszy telewizor np. 40”, a gdy przyjdzie czas wymiany telewizora na większy, bez problemu posłuży także do jego do zamocowania. Zatem sprawdź obydwa parametry i dobierz taki uchwyt, aby był odpowiedni do rozmiaru i wagi Twojego telewizora. W specyfikacji uchwytów do telewizora Kruger&Matz znajdziesz zarówno maksymalne obciążenie, jak też kompatybilny rozmiar ekranu.

 • Co to jest standard VESA?

  Co to jest standard VESA
  Międzynarodowy standard VESA określa stosowany w odbiornikach TV wszystkich producentów rozstaw śrub montażowych. Informację o standardzie VESA znajdziesz w specyfikacji technicznej każdego telewizora. Gdybyś jednak nie mógł jej znaleźć możesz łatwo sam to określić mierząc rozstaw w pionie między dolnym a górnym otworem (pierwsza liczba oznaczenia) oraz w poziomie między lewym a prawym otworem (druga liczba oznaczenia). Standard VESA może wynosić np. 50 x 50 mm, 75 x 75 mm, 100 x 100 mm, 200 x 100 mm lub 200 x 200 mm.

  Jeśli uchwyt, który wybrałeś jest zgodny ze standardem w telewizorze, a dodatkowo zgadzają się rozmiary i udźwig, mocowanie sprzętu na ścianie przebiegnie sprawnie i bez problemu.

 • Jaką odległość telewizora od ściany zapewnia uchwyt?

  Dobierając uchwyt musisz wziąć pod uwagę charakter swojego wnętrza i lokalizacji telewizora. Jeśli chcesz, by Twój telewizor maksymalnie przylegał do ściany pamiętaj, że są modele, które gwarantują minimalną np. 5 cm odległość. Jednak nie licz w tym przypadku na zaawansowaną regulację kątów nachylenia ekranu. Uchwyty te mają w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości. Z kolei te posiadające funkcję regulacji nawet do 90 stopni w poziomie potrzebują więcej przestrzeni – ich odległość od ściany może dochodzić do 40 cm.

 • Uchwyt z regulacją kąta nachylenia

  Dostępne na rynku uchwyty, dają wiele możliwości w zakresie odpowiedniego ustawienia ekranu. Jest to możliwe dzięki funkcji regulacji w pionie i w poziomie. W zależności od modelu możesz przekręcić ekran nawet o +/- 90 stopni w prawą lub lewą stronę i +/- 20 stopni do góry lub do dołu. Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań wyposażonych w salon z aneksem kuchennym – kiedy przygotowując posiłek mogą spokojnie oglądać swój ulubiony film, a także we wspominanych wcześniej sypialniach.

 • Uchwyt z regulacją wysokości

  Jeśli lubisz maksymalny komfort, możesz zastanowić się nad zakupem uchwytu dającego możliwość regulacji wysokości ekranu. Takie rozwiązanie pozwala Ci ustawić telewizor dokładnie w takiej pozycji jakiej potrzebujesz.



Jak powiesić telewizor – instrukcja krok po kroku

Nie musisz być zaawansowanym majsterkowiczem, by poradzić sobie z zamontowaniem uchwytu na ścianie. Wystarczy, że posiadasz w domu wiertarkę i wykonasz krok po kroku poniższe instrukcje:
 1. Określ wysokość na jakiej chcesz powiesić telewizor i zaznacz na ścianie centralny punkt ekranu.
 2. Dopasuj środek uchwytu do zaznaczonego wcześniej na ścianie środka ekranu.
 3. Sprawdź czy uchwyt będzie zamocowany równo – możesz to zrobić, przy pomocy poziomicy lub skorzystać z uchwytu Kruger&Matz z wbudowaną poziomicą, co znacznie ułatwi samodzielny montaż uchwytu na ścianie RTV.
 4. Zaznacz miejsca dla otworów montażowych.
  Jak powiesić telewizor
 5. Wywierć otwory montażowe w ścianie oraz umieść w nich kołki rozporowe.
 6. Za pomocą dołączonych do zestawu śrub przykręć uchwyt TV do ściany.
 7. Przykręć telewizor do uchwytu.


Montaż telewizora na ścianie

Na jakiej ścianie można powiesić telewizor?

Przy montażu weź pod uwagę materiał, z jakiego zbudowana jest ściana RTV. Jeśli jest z cegły lub betonu, nie będziesz miał problemu z montażem uchwytu. Nie polecamy jednak montażu telewizora bezpośrednio na ścianach wykonanych z miękkich materiałów, jak karton gips. Konstrukcja ta może okazać się nietrwała i za słaba do utrzymania telewizora, czego efektem będzie jego uszkodzenie.


Montaż telewizora na ścianie kartonowo gipsowej

Osobom posiadającym w domu ścianę RTV z karton gipsu, przy montażu telewizora polecamy zastosowanie specjalnych kołków rozporowych typu „Molly”, które są znacznie skuteczniejsze od tych tradycyjnych. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie specjalnej konstrukcji z profili aluminiowych do zamocowania kołków lub montaż dodatkowej konstrukcji np. z drewnianej deski lub płyty OSB, do której zostaną przykręcone śruby uchwytu.


Telewizor na ścianie – jak ukryć kable?

Przed montażem telewizora musisz zastanowić się, co zrobić z kablami? Warto je ukryć, by nie wprowadzać chaosu, który popsuje estetykę wnętrza. Zobacz trzy najlepsze sposoby jak ukryć kable od telewizora, by nie szpeciły wnętrza.
 • Zamontuj gniazda za odbiornikiem i dobierz odpowiednią długość kabli, by nie wystawały poza telewizor.
 • Listwa maskująca – to najprostszy i najszybszy sposób ukrycia kabli. Montujesz ją na ścianie chowając przewody do telewizora.
 • Wkuty w ścianę kanał kablowy – to rynienka posiadająca otwory, przez które przełożysz i podłączysz kable.
Montaż telewizora - jak ukryć kable
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium